JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI

kalendarium

5. XII. 1867

W majątku Zułów na Litwie, tuż przy obecnej granicy z Białorusią, w ziemiańskiej rodzinie Piłsudskich przychodzi na świat czwarte dziecko Józefa i Marii z Billewiczów - drugi syn, który na chrzcie w  kościele w Powiewiórce (lit. Pavoverės) otrzymuje dwa imiona - Józef Klemens.

majątek w Zułowie.jpg

 1874

Pożar Zułowa. Piłsudscy przenoszą się do Wilna. Na zdjęciu dom Szarskich przy ul. Trockiej (obecnie Traka) 3, w którym w latach latach 1875-1877 zamieszkali Piłsudscy. Zajmowali pierwsze piętro od strony podwórza.

Dom Szarskich przy ul. Trockiej (obecnie Traka) 3, w którym w latach latach 1875-187 zamieszkali Piłsudscy. Zajmowali pierwsze piętro od strony podwórza.

1. IX. 1884

Umiera Maria  Piłsudska. Pogrzeb odbywa się w rodzinnym majątku  w Sugintach

 1885

1885 – Piłsudski zdaje maturę i rozpoczyna studia na wydziale medycznym uniwersytetu w Charkowie.

Józef Piłsudski_1885 r.

1887

Aresztowanie Józefa i Bronisława Piłsudskich, oskarżonych o współudział w przygotowywanym zamachu na cara Aleksandra III. Bronisław otrzymał wyrok 15 lat zesłania na Sachalinie, a Józef 5 lat na Syberii.

J.Piłsudski z kolegami koło SPÓJNIA

1 VII 1892

Powrót do Wilna. Zesłanie nie załamało Piłsudskiego, przeciwnie, zahartowało jego charakter i wyrobiło przekonanie o konieczności walki o niepodległą ojczyznę.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now